top of page

Odhalená špionáž kanadského fotbalu na OH v Paříži

Obrázek autora: Denisa Kubová Denisa Kubová

Aktualizováno: před 4 dny

Letošní olympijské hry v Paříži přinesly kromě skvělých sportovních výkonů i několik méně šťastných příběhů. Mezi ty se řadí i odhalená špionážní kauza kanadského fotbalu, která jak se ukázalo, sahá hlouběji než jen do letošního olympijského turnaje.

 

Celý příběh začal 22. července při tréninku fotbalového týmu Nového Zélandu. Během tréninku si hráčky všimly, že nad nimi létá dron, trénink přerušili a uvědomili security, která zavolala policii. Francouzská policie začala pátrat po osobě, která dron ovládala – a byla úspěšná. Dron navigoval Joseph Lombardi, technický analytik kanadského národního týmu, se kterým mělo družstvo Nového Zélandu odehrát svůj první zápas olympijského turnaje. Policie Lombardiho zadržela, ten se v zápětí doznal k natáčení soupeřů při dvou trénincích a na základě dohody se státním zástupcem byl odsouzen k osmiměsíčnímu podmíněnému trestu odnětí svobody, neboť natáčení dronem bez souhlasu natáčených osob je ve Francii trestným činem.

 

Kanadská fotbalová federace druhý den vydala prohlášení, ve kterém uvedla, že pan Lombardi, stejně jako asistentka hlavní trenérky Jasmine Mander, která s Lombardim o natáčení komunikovala po sms zprávách, opouští kanadskou olympijskou výpravu. Hlavní trenérka Bev Priestman se veřejně omluvila týmu Nového Zélandu a uvedla, že ačkoliv o natáčení dronem nevěděla, z důvodu zachování respektu a integrity dobrovolně přenechá pozici hlavní trenérky v zápase proti Novému Zélandu svému náhradníkovi.

 

Tým Nového Zélandu však podal následující den rovněž podnět k disciplinární komisi FIFA k prošetření celého případu. V rámci tohoto řízení Lombardi předložil písemné prohlášení, ve kterém uvedl, že o jeho krocích nikdo z kanadského týmu nevěděl, dron užíval na vlastní pěst, protože si chtěl zlepšit postavení v rámci kanadského týmu a pořízené nahrávky nikomu z týmu nepředal, protože je vyhodnotil jako nekvalitní. Jenže kanadská federace v mezidobí zahájila vlastní vyšetřování a v řízení FIFA sama předložila cca 4 měsíce starou emailovou komunikaci, ve které hlavní trenérka úkolovala technické analytiky k nedovolenému užívání dronů a když někteří z nich odmítli, sdělila jim, že se jedná o „běžnou praxi“, ke které dochází i u mužského týmu a jejich neloajalita může mít vliv nejen na výsledky týmu, ale i jejich kariéru.

 

Disciplinární komise FIFA shledala u všech tří osob – Lombardiho, Manders a Priestman porušení čl. 13 Disciplinárního řádu FIFA a čl. 6 Pravidel olympijského turnaje, a to pro odsouzeníhodné chování, které porušuje pravidla fair play, důvěry a integrity a poškozuje dobré jméno fotbalu a všem udělila trest zákazu činnosti na jeden rok. Potrestala však i kanadskou fotbalovou federaci pokutou ve výši 600 tisíc švýcarských franků a redukcí 6 bodů v olympijském turnaji, a to za porušení zákazu užívání dronů, o kterém byla prokazatelně nejméně 3x informována.

 

Kanadská federace podala proti rozhodnutí FIFA o redukci 6 bodů odvolání k Mezinárodní sportovní arbitráži (dále jen „CAS“). Federace nepopírala, že se skutek stal, ale tvrdila, že trest je příliš přísný, když federace se veřejně omluvila a v řízení spolupracovala, když poukázala rovněž na fakt, že FIFA z 545 disciplinárních případů v roce 2023 přistoupila k redukci bodů jen ve čtyřech případech. Konečně uvedla, že trest nejvíce postihne hráčky, které o sledování drony vůbec nevěděly a šestibodová redukce fakticky znemožňuje jejich postup do vyřazovací fáze turnaje (nutno podotknout, že tým Kanady na OH v Tokiu získal zlatou medaili).

 

CAS nejdříve poukázal na fakt, že ani CAS ani FIFA doposud ve svých rozhodnutích zakázané užívání dronů neřešili a jedná se tak o precedens. Námitkám kanadské federace však nevyhověl a rozhodnutí FIFA potvrdil, když uvedl, že FIFA své rozhodnutí velmi dobře odůvodnila nulovou tolerancí k užívání zakázaných technologií, jejichž cílem je podvádět a získat neoprávněnou výhodu nad soupeři, to vše navíc na tak významné akci, kterou jsou olympijské hry. CAS rovněž poukázal na fakt, že FIFA nezvolila nejpřísnější trest, když podle pravidel měla dokonce právo kanadský tým zcela vyloučit. V řízení sice shledal, že hráčky o této praktice pravděpodobně skutečně nevěděly, to však není dostatečným důvodem, aby nedošlo k potrestání federace, které je nepřímo trestem i pro hráčky.

 

Hráčky se však s bodovou redukcí vypořádaly velmi dobře, když všechny tři zápasy ve skupině vyhrály se třemi body (na místo devíti) postoupily z druhého místa do eliminační fáze turnaje, kde však ve čtvrtfinále podlehly Německu v penaltovém rozstřelu.

 

Tím však celá kauza neskončila. Emailová komunikace předložená kanadskou fotbalovou federací totiž dokazuje, že se nejednalo o ojedinělou věc, nýbrž o systémové jednání. A v médiích se začaly objevovat informace o tom, že neoprávněné užívání dronů nebylo u kanadského týmu výjimkou, když tuto praktiku měl u týmu zavést bývalý trenér John Herdman, který tým vedl od roku 2011 do roku 2018 a dovedl jej mj. ke dvěma olympijským medailím.

 

To potvrdily i výsledky nezávislého vyšetřování, které kanadská federace zveřejnila 12. listopadu. Předseda federace Kevin Blue uvedl, že incident z Paříže byl důsledkem již dříve vzniklých vzorců, neakceptovatelné kultury uvnitř organizace a nedostatku dohledu nad národními týmy. Zároveň sdělil, že nikdo ze tří potrestaných se již k týmu nevrátí a organizace v nadcházející době bude hledat nejen nového trenéra národního týmu, ale taktéž přijímat opatření k odstranění a prevenci dalšího takového jednání.

Tím však nemusí být celá věc uzavřena. Vyšetřování totiž zmínilo podezření o zakázaném užívání dronů i u mužského týmu, a to právě pod taktovkou trenéra Herdmana, který v roce 2018 přešel od ženského týmu k mužskému. Toto podezření tak bude předmětem dalšího vyšetřování, a to nejen ze strany samotné kanadské federace, ale pravděpodobně i FIFA.

 

I přes to, že kanadská federace vyvodila z celé kauzy zdá se adekvátní důsledky, celý případ poškozuje dle mého názoru nejvíce právě hráčky, které – jak prokazují dosavadní výsledky všech řízení – o těchto praktikách vůbec nevěděly. Na mezinárodním poli však nad jejich úspěchy, včetně zlaté medaile z olympijských her v Tokiu, již navždy bude viset pachuť podvodů, kterých se systematicky dopouštěli jejich trenéři a další členové realizačního týmu.



63 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page